Zimowe praktyki w Sevilli

Nasze dwa wyjazdy do Sewilli w ramach projektu „Praktyka czyni mistrza – europejskie staże naszą szansą na sukces i rozwój zawodowy” miały miejsce w grudniu 2021 (04.12.2021 – 18.12.2021) przed Świętami  Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok 2022 (01.01.2022 – 15.01.2022). Terminy wyjazdu były naprawdę magiczne, jako że opuściliśmy zimową Polskę, a wlecieliśmy w ciepłą przestrzeń Hiszpanii z drzewkami pomarańczowymi w tle.

Obie grupy liczyły 16 uczniów oraz dwóch opiekunów ze szkoły . W każdej grupie jedna połowa to uczniowie uczący się na kierunku Technik Programista, a druga połowa to Technik Architektury Krajobrazu. Programiści zajmowali się tworzeniem i projektowaniem stron internetowych oraz wykonywali operacje na bazach danych. Staż odbywali się w siedzibie firmy Euromind, w centrum Sewilli. Architektci Krajobrazu odbywali praktykę w szkółce roślin na obrzeżach miasta, która zajmuje produkcją sadzonek dębu, którego kora  służy jako materiał na korki do hiszpańskich win.  Do obowiązków stażystów należało wysadzanie, przesadzanie oraz pielęgnacja roślin.

Młodzież miała również okazję rozwinąć umiejętności językowe oraz przełamać barierę językową. W miejscu pracy uczniowie posługiwali się językiem angielskim  oraz hiszpańskim, którego dodatkowo uczyli się podczas popołudniowego kursu. Okazją do szlifowania obu języków były również  zakupy oraz wycieczki po Sewilli, Kadyksie i Granadzie. Poznaliśmy architekturę tych miast, tą współczesną oraz zabytkową. W Sewilli zwiedziliśmy Alcazar, Katedrę NMP- największą gotycką świątynię na świecie, Giraldę, Złotą Wieżę, Park Marii Luizy- oazę zieleni i cienia, taras widokowy Metropol Parasol, Plac Hiszpański. Kadyks zauroczył nas wąskimi alejkami pełnymi uroczych małych sklepów z lokalnymi produktami i pamiątkami oraz widokiem na Ocean Atlantycki. W Granadzie zwiedziliśmy Alhambrę i jej bajeczne ogrody. Hiszpańskie zadbane skwery w zieleni miejskiej oraz liczne parki były wspaniałym przykładem rozwiązań architektonicznych, a nade wszystko miejscem odpoczynku, spotkań towarzyskich i uprawiania sportu.

Pobyt na praktyce zagranicznej dostarczył młodzieży wiele nowych wrażeń, pokazał jak przyjazna i ciekawa może być inna narodowość i kultura. Podobało im się miasto, miejsce odbywania praktyki i warunki lokalowe w rezydencji. Brawurowo podeszli do swoich zadań, a test na samodzielność, którą musieli się wykazać, zdali na piątkę. Chcieliby powtórzyć taki wyjazd w przyszłości i polecają go swoim znajomym

Na skróty